Днес, 6 септември, България отбелязва 139-годишнината от Съединението на Княжество България с Източна Румелия – акт, който ознаменува възстановяването на българската държавност и осъществява вековната мечта на народа за обединение.
История:
След Руско-турската война от 1877-1878 г. България е разделена на две части – Княжество България и автономната област Източна Румелия под османска власт.
На 6 септември 1885 г., организиран от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК), се извършва безкръвен преврат в Пловдив. Българската войска, под ръководството на майор Данаил Николаев, сваля османския управител и провъзгласява обединението на двете български земи.
Значение:
Съединението е преломно събитие в българската история. То ознаменува края на чуждото владичество над част от българските земи и поставя началото на един нов етап в развитието на българската държава.
Празник:
Денят на Съединението е национален празник, който се отбелязва с тържествени церемонии, военни паради, концерти и други мероприятия.
Памет:
В цялата страна са изградени паметници, които увековечават това знаменателно събитие. Най-известният от тях е паметникът на Съединението в Пловдив, където е провъзгласено обединението.
Днес, 139 години по-късно, ние, българите, почитаме паметта на героите, които с цената на живота си извоюваха свободата и обединението на Родината.
Нека помним заветите им и да се борим за единна, просперираща и силна България!
Честит Ден на Съединението!