Над 60 лесовъди и служители от ДГС-Смядово и ДГС-Върбица се събраха, за да обменят опит и да обсъдят иновативни природосъобразни методи за стопанисване на горите.
В един от обектите лесовъдите показаха прилагането на Саарландския метод за устойчиво стопанисване на горите. Опитът е взаимстван от Саарланд, Германия и е подходящ за защитени зони.
Той е щадящ за горите и освен това опазва местообитанията на ценни защитени видове птици, като малкия креслив орел и др.
С помощта на този метод се постига добив на висококачествена дървесина с минимални средства и при максимално опазване на природата. Насаждението, в което се прилага методът е широколистно високостъблено и е на възраст от 25 години.
На друг от обектите, до село Риш, домакините от Смядово показаха 50 годишна култура от бял бор с участие и на черен бор, сребролистна липа и обикновен габър. Гората е създадена от местните лесовъди и доброволци и е отличен пример за пълното спиране на ерозията в района.
В следобедните часове на деня съвещанието по стопанисване на горите продължи в зряла дъбова гора в близост до Върбица. На терен беше обсъдена и темата за навременния ентомологичен и фитопатологичен мониторинг на горите.
Участниците в съвещанието отбелязаха, че подобни срещи са полезни за обмяна на опит и за подобряване на стопанисването на горите.
Събитието се проведе с участието на представители на СИДП и РДГ– Шумен.