Нови пазар: Онлайн изложба на 8 общини от две области

1 мин

Изложбата „Новопазарска околия – минало и настояще“ ни представя неразказаната история на Новопазарска околия

Изложбата „Новопазарска околия – минало и настояще“ на читалищна библиотека „Иван Радов“ гр. Нови пазар представя общата история на няколко десетки населени места от днешните общини.

Това са Нови пазар, Ветрино, Вълчи дол, Никола Козлево, Каолиново, Каспичан, Хитрино и Шумен. Съвместно начинание, в което участват Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ Шумен, Регионална библиотека – „Пенчо Славейков“ Варна, Държавен архив – Шумен и НЧ „Пробуда-1906“ с. Никола Козлево.

Съдържанието е разделено на две части – снимки и документи. Снимките са подредени в 8 раздела – град Нови пазар, модернизация, обществени сгради, читалища, бит и общество, стопански живот, транспорт и културно-историческо наследство и туризъм, а документите в 7 – Новопазарска околия, град Нови пазар, модернизация, стопански живот, бит и общество, транспорт и културно-историческо наследство.

Изложбата е достъпна през сайта на НЧ „Христо Ботев-1872“ гр. Нови пазар или чрез сканиране на QR код.

Освен снимки и документи изложбата дава и кратки исторически справки за различните раздели съдържание. Основната част от съдържанието е свързано с периодите 1880-1901 г. и 1925-1959 г. Тогава град Нови пазар е административен център на Новопазарска околия. Най-новите снимки са от 70-те години на миналия век и са отражение на процеси, започнали още по времето на околията. Особено внимание е обърнато на общи проблеми и решения за населените места от околията като културно-историческото наследство и неговото опазване, теснолинейката Каспичан – Крайна, модернизацията на региона и взаимовръзките в стопанския живот.

Освен онлайн изложбата библиотекарите са изложили краедведските книги за населените места от Новопазарска околия и Шуменски окръг в читалнята за възрастни и са подготвили стари и съвременни снимки във фоайето на читалището до входа на зрителната зала.

Проектът е замислен и изпълнен от секретар-библиотекаря на НЧ „Христо Ботев-1872“ Наталия Неделчева и библиотекаря Андрей Андреев.

В момента във вход е пусната неговата първа част, която събира снимки и документи от историята на околията.

Във втората част, която ще бъде публикувана през декември 2024 г. около годишнината на обявяването на Нови пазар за град, читателите ще намерят още непоказани снимки, документи и географски карти, а в третата част на инициативата, която ще влезе в ход през 2025 г., библиотеката ще задълбочи процесите по дигитализация на стари краеведски книги, брошури и снимки.

Читалищна библиотека „Иван Радов” гр. Нови пазар

Може да харесате още: