Днес, на 13 юни, православните християни в България отбелязват Спасовден, известен още като Възнесение Господне. Този светъл празник е 40 дни след Великден и е посветен на възнесението на Исус Христос на небето след неговото възкръсение.
Седемте четвъртъци след Великден – защита от градушка и почит към мъртвите
В народния календар седемте четвъртъци след Великден се почитат като дни за предпазване от градушка. Хората спазват различни ритуали, за да се предпазят от природните стихии.
Последният от тези четвъртъци е Спасовден, който е тясно свързан с култа към мъртвите. Според народните вярвания на този ден душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък, се връщат на земята.
Самодиви, росен и безплодие
Българските народни вярвания разказват, че на 40-ия ден от Великден идват самодиви. Те берат и се кичат с цъфналия в нощта срещу Спасовден росен, смятан за целебен. Затова в навечерието на празника болни и недъгави хора отиват да преспят на росеновите ливади, търсейки изцеление.
Вярванията гласят, че само в нощта срещу Спасовден може да се излекува безплодие. Жени, които не могат да заченат, прекарват нощта под росена, с надежда за чудо.
Празник на хлебари и сладкари
Спасовден е и професионален празник на хлебари и сладкари. На трапезата се слагат вкусни печива, баници, сладкиши и вино, приготвени от майсторите по занаят.