С тържествен ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски бяха отбелязани 187 години от рождението на Апостола на свободата и 146 години от освобождението на град Шумен.
Денят започна с панихида за загиналите за освобождението на България и молебен за здраве и благоденствие, отслужени в храм „Свето Възнесение Господне“ от отец Димитър. Там бе показана и иконата на светите братя Кирил и Методий, дарена от ген. Белокопитов на 18 юли 1878 г. по случай освобождението на града. Тя е най-старата икона на светите братя, завещана на шуменци „да продължат и развиват делото им и да пазят единственото между славянските народи“.
Венци и цветя бяха положени пред паметника на Васил Левски на площад „Освобождение“ с участието на Шуменския военен гарнизон. Кметът на община Шумен, проф. Христо Христов, също поднесе венец в знак на почит към делото на Апостола.
Програмата продължи с изпълнение на композицията „Наша е тази земя“, посветена на годишнините. Стихове рецитираха Даяна Гинева, Янита Джамбазова и Божидара Маринова – възпитаници на Детско-юношески театър „БИС“ към ЦПЛР-ОДК „Анастас Стоянов“ с ръководител Диана Колева.
Слово по повод честването произнесе д-р Антония Панева, началник на Държавен архив – Шумен.
Тържественото честване на двете знакови годишнини е израз на преклонението и признателността на шуменци към делото на Васил Левски и героите, загинали за свободата на България.